Kõrge ja kiire vesi

Kõrge vesi on ohtlik sellepärast, et teda on palju, ta voolab kiiresti ja ta on väga jõuline. Üldiselt on vesi kõrgem kevadel ja suurte vihmade järel, aga siin mingeid kindlaid reegleid pole, kõik sõltub jõest. Kindel on see, et enne matka teile öeldakse, kui vesi on kõrge, soovitatakse tungivalt päästevest selga panna (mis teid igal juhul vee peal hoiab) ja öeldakse, kuidas jõel käituda.

Kärestikud on ohtlikud siis, kui te ei suuda veel kiiresti ja täpselt tegutseda. Vesi on kärestikes uskumatult kiire ja viib jalad alt ka siis, kui sügavust on pisut üle põlve. Kui aga kive mööda kolinal alla voolate, võib ikka tõsiselt haiget saada. Rääkimata sellest, et kanuu pehmeks plastikurusuks muutub. Seepärast on mõistlik alustada retkedeks ettevalmistatud jõel retkejuhi näpunäidete järgi.

Kärestiku alguses on alati vaikse vooluga ala, kus saab kanuu õigele joonele sättida, ja kui siis retkejuht kaldalt hõikab: “Tulge siiapoole!”, ei ole mõtet umbusklikult küsida: “Aga miks?”, sest siis küll enam aega pole seletada, et lugupeetud kanuusõitja, kui vool teid veel pool meetrit edasi viib, jõuate kiire voolu alasse, kus vesi teid kaasa võtab ja seal te kahjuks ei jõua enam kanuud õigesse kohta tõmmata, sest vesi on tugevam, ja selle koha pealt alla sõites lähete täpselt kivide otsa, kaldute vasakule küljele, kukute kanuust välja ja saate väga haiget kõigepealt vastu kive ja siis kanuuga, mille vesi teile selga lükkab. Mul on päästeköis, jood ja plaastrid muidugi kaasas, aga teid on valus vaadata ja kanuust on ka kahju, sest läbivaid auke on päris raske parandada.

Niisiis, kui teil enne kärestikku kanuul külg ette läheb ja retkejuht kaldalt karjub: “Tagumine, kähku välja ja tõmba kanuu tagasi!”, siis ei tee ta seda sellepärast, et on ise hommikul kellelegi ette jäänud, vaid sellepärast, et ta teab, mis juhtub, kui te tõepoolest otsekohe ja väga kiiresti välja ei roni ja ta teab, et vesi on seal kõigest vööni ja ta teab, et kui te end kohe vööni märjaks ei tee, siis natukese aja pärast olete mõlemad läbimärjad ja kardetavasti verised ka.

Muidugi, kuna retkejuht seal seisab ja niimoodi karjub üle veekohina, siis läheb kõik ilusti ja plaastrikott tuleb jälle sügisel minema visata, aga kord suve jooksul mõni matkaja midagi oma projektiga ikka korraldada oskab. Lootkem, et see pole teie.

Vaatan ka eelmist / järgmist lugu.