Kuidas retk toimub?

Kõik tulevad oma kellaajaks kokkulepitud kohta. Täidame paberid (ise tean, mis teen – kuulan juhendamist, kui arvan, et on vaja; joonud ega tarvitanud pole ega tee seda ka retke jooksul; kanuukaaslasega ei kraakle, kedagi ei süüdista jne.), sätime ennast jõevalmis, s.t. vahetatakse riided ja pannakse kaotatavad asjad (ära kaotatakse ehteid, kõrvarõngaid, kelli, (päikese)prille, sõrmuseid – mis võivad ka käed rakku hõõruda – , mobiile, plätusid), ja need asjad, mida ei taha päevaks autosse jätta (dokumendid, püstolid, rahakotid) oma kamba kindlalt suletavasse kotti ning kott matka saatvasse masinasse. Siis viivad autojuhid meie saatemasina järel oma autod ära (see on see, mille pärast tasuks täpselt kohal olla) ja meie transport toob juhid tagasi (NB! Autopuldid on mõistlik saatemasinasse jätta. Märg on ka siis, kui keegi lihtsalt huumori mõttes pritsib näiteks).

Siis mõlavad minema need, kes on käinud ja oskavad. Neile, kes soovivad, on juhendamine – kanuu juhtimise võtted, kuivaksjäämise nipid ja parimad palad alates 1992. aastast nähtud matkajate toimetamistest. Siis sõidavad kõik omatahtsi söögikohani. Aegajalt loeme “pead ja paadid” üle ja seal on võimalus muresid kurta (näiteks lapsi retke saatvasse masinasse anda, kui neil on külm või väsimus kallal). Mingit aega või tempot või grupisõitu pole (NB! välja arvatud õpilasgrupid) ja meie sekkume ainult turvalisuse pärast (kui sõidustiil peatset ümberminekut ennustab).

Söögikohas sööb ja mõnuleb igaüks nii kaua või vähe, kui tahab. Kui kellelgi aeg või jaks enne planeeritud lõppu otsa saab, mõtleme midagi välja. Päris iga hetk kaldale astuda ei saa, aga hambad ristis lõpuni sõitma ka ei pea. Tähtis pole mitte läbitud kilomeetrite arv, vaid enesetunne. Kui ikka rohkem ei taha, siis ongi paras aeg lõpetada. Retke lõpus saate tagasi oma “paberi” ja sellega on “pea arvelt maha võetud” ja retk selleks korraks lõppenud.